Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

B12 a mimo-lidská zvířata

2 komentáře

Někteří lidé kdysi přišli s připomínkou, že vegani a veganky nemusí svou dietu obohacovat o B12, protože ostatní býložravá zvířata tak také nemusí činit. Z tohoto důvodu jsem přidal následující krátkou polemiku na toto téma.

Shrnutí

Je mnoho způsobů jak většinově či zcela býložravá zvířata můžou potenciálně získat B12, ty však nejsou pro vegany ze západních společností dostupné.

Přežvýkavci

Tuři jsou býložravci, stejně jako bizoni, buvoli, kozy, antilopy, ovce, jelenovití a žirafy.[1] Přežvýkavci mají čtyřkomorový žaludek a bohaté zásoby bakterií ve svých bachorech (první komora, do které putuje potrava).[1] Některé z těchto bakterií produkují B12 v množstvích obvykle dostatečných k pokrytí potřeb jedince.[2]

Primáti

Mimo-lidští primáti zpravidla jedí malé množství vajec, hmyzu a malých obratlovců nebo půdy.[3] Gorily, stravovacími návyky veganům a vegankám snad nejbližší ze všech druhů blízce příbuzných člověku, jedí hmyz[3][4] a občas fekálie.[5]

Býložravci

Koně, sloni, zebry, králíci, zajíci a mnoho hlodavců má velká slepá střeva ve svých trávicích soustavách – umístěná mezi tenkým a tlustým střevem[1], tam se odehrává bakteriální kvašení. Některé zdroje říkají, že všichni nepřežvýkaví býložravci potřebují nějaký druh doplňování B12 do svého žrádla[2], ale alespoň jeden zdroj tvrdí, že bakterie v koňské trávicí soustavě jsou schopné produkovat dostatek B12 pokud je ve stravě dost kobaltu.[6]

Mnoho divokých býložravců, jako třeba sloni[7], nechtěně pravidelně polyká půdu. Zajíci, králíci a někteří hlodavci jedí své bobky, které poskytují možnost k pozření vitamínů produkovaných bakteriemi z trávicí soustavy.[1]

Kobalt je nutný k bakteriální produkci B12

Dostupnost B12 zvířatům, která závisí na bakteriální syntéze B12 (oproti závisení na jeho získávání ze zvířecích jídel), je závislá na množství kobaltu v půdě. Abych citoval článek z Annals of the New York Academy of Science (1964;112:735-55) (název: Anály Newyorské akademie věd) od Craneho a kol.[8], kteří podotkli, že některé půdy v Austrálii, Novém Zélandu, Británii, Kanadě, Irsku, Německu, Holandsku (sic – pozn. překl.), Keni, Polsku, Jižní Africe, Švédsku, Rusku a USA mají nedostatek kobaltu pro postačující vytváření B12. Konstatují: „Toto je naše hlavní obava, protože vegani a veganky běžně věří představě, že všechny základní živiny získají z jídel nezvířecího původu. Neuvědomují si ale, že rostliny můžou snadno růst i v půdě chudé na kobalt, jenž je nutný k bakteriální aktivitě, která by zvířatům dodala dostatek B12.“

Odkazy

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Hickman CP. Roberts LS. Larson A. Integrated Principles of Zoology, 9th Edition. St. Louis, MO: Mosby-Year Book, Inc.; 1993.
 2. 2,0 2,1 Subcommittee on Vitamin Tolerance, Committee on Animal Nutrition, Board on Agriculture, National Research Council. Vitamin Tolerance of Animals. Washington, DC: National Academy Press; 1987.
 3. 3,0 3,1 Billings, Tom. Comparative Anatomy and Physiology Brought Up to Date. Part 2: Looking at Ape Diets–Myths, Realities, and Rationalizations. Navštíveno 7. března 2002.
 4. Billings, Tom. Humanity’s Evolutionary Prehistoric Diet and Ape Diets–continued, Part E: Correcting the vegetarian myths about ape diets. Navštíveno 7. března 2002.
 5. Woodland Park Zoo, Seattle, WA. Frequently Asked Questions About the Gorillas. Navštíveno 7. března 2002.
 6. TheHorse.com. Horse nutrition fact sheet. Navštíveno 7. března 2002.
 7. University of Michigan. Animal Diversity website. Navštíveno 7. března 2002.
 8. Crane MG, Sample C, Pathcett S, Register UD. „Vitamin B12 studies in total vegetarians (vegans). Journal of Nutritional Medicine. 1994;4:419-430.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 17:15

2 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. Otazky: je konzumacia masa ktora je spojena s uvolnovanim toxinov z hnilobneho procesu v creve ludi lepsou variantou ako fiktivny nedostatok B12?
  Sposobuje nedostatok B12 vacsie problemy ako nadbytok bielkovin a s tym spojene zavazne problemy v ludskom organizme?
  Ma napriklad gorila (primat) pri hmotnosti cca 200kg dostatok B12 ak skonzumuje cca 5g hmyzu tyzdenne?
  Vie sa ludsky oraganizmus vyrovnat s miernym nedostatkom B12 tym ze ho vo zvysenej miere zacne vytvarat?
  Podla vsetkeho cesta je jasna a urcite to nie je dotovanie tela niecim co je komercne ponukane

  Janko Hrasko

  Prosinec 20, 2013 at 09:31

  • Díky za otázky. Zde jsou odpovědi:

   ad 1) Bohužel nevím nic o hnilobných procesech v krvi, které vznikají z masa, ani o fiktivním nedostatku B12. Zdejší překlad je pouze o vědecky indikovaném nedostatku B12. (Samozřejmě ve vědu nemusíš věřit, ale to se pak asi naše pohledy vůbec neprotnou, a naše diskuze by tak byla nesmyslná.)

   ad 2) Způsobuje větší problémy kult krásy nebo automobilismus? Stejně jako ve tvojí otázce, ty dva problémy se nedají snadno porovnat. Naštěstí se dá vyhnout oběma: Být veganem/vegankou a doplňovat B12.

   ad 3) Nevím, nejsem zoolog, zkus se obrátit na příslušné odborné časopisy. Faktem je, že člověk není gorila a neplatí na něj to, co platí pro gorily jen proto, že je taky primát. Je to jako říct, že experimenty na krysách a psech jsou převoditelné na člověka jenom proto, že je taky savec.

   ad 4) Nezdá se, že by většina lidí (alespoň na Západě) dokázala produkovat B12, ale pravda je, že když ho má lidský organismus nedostatek dokáže ho recyklovat, ale pořád velká část uniká z těla s fekáliemi — ale to je zase vědecký poznatek, takže v něho věřit nemusíš.

   ad 5) Z tvého komentáře jsem nepochopil, co tě vede k domněnce, že vegani a veganky B12 doplňovat nemusí. Každopádně nezbývá než se zamyslet nad tím, jestli je člověk opravdu prost všech komerčně nabízených produktů — jak to vidím já, tak není a proto, aby komercionalizaci ze sebe setřesával jenom v případě B12 nevidím mnoho rozumných argumentů.

   mno-hime

   Prosinec 20, 2013 at 10:27


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: