Alternativy ke kyanokobalaminu: methylkobalamin a dibencozine
Uvedení do problému
Obvyklé nekyanokobalaminové formy vitamínu B12 v doplňcích jsou methylkobalamin a adenosylkobalamin (také známý jako 5′-deoxyadenosylkobalamin, dibencozide, koenzym B12, cobamamide a cobinamide). Je poněkud zavádějící nazývat adenosylkobalamin „koenzym B12“, protože methylkobalamin je také koenzymovou formou B12. Hydroxokobalamin je forma obvykle používaná v injekcích B12.
Někteří výzkumníci pochybují, zda tyto nekyanokobalaminové doplňky jsou stabilní ve své perorální formě. Z tohoto důvodu se obvykle používají mnohem vyšší dávky a doufá se, že alespoň nějaká část se absorbuje nedotčená. Jedna studie přichází s myšlenkou, že je-li jednou absorbován, může být methylkobalamin v těle uchován lépe než kyanokobalamin.[1]
Dostali jsme následující neoficiální zprávu (2011):
Brával jsem 500 µg methylkobalaminu po mnoho let aniž bych věděl, že dávky B12, která bývají zmiňované (denně 25-100 µg), jsou jenom pro kyanokobalamin. Takže zhruba před týdnem jsem začal brát 1000-2000 µg methylkobalaminu místo pouhých 500 µg a poznal jsem ten rozdíl!
Použití methylkobalaminu na malém vzorku veganů a veganek
Donaldson (2000, USA)[2] prozkoumal 3 vegany/veganky se zvýšenou úrovní uMMA, kteří byli léčeni pomocí poloviny až jedné tablety methylkobalaminu pod jazyk (dvakrát denně po tři týdny). Korespondence s autorem (21. března 2002) potvrdila, že každá z těchto tablet obsahovala 1000 µg methylkobalaminu.
Urinární MMA se u dvou subjektů normalizovala, zatímco u zbývajícího zůstala lehce zvýšená na úrovni 4,1 µg/mg kreatininu (obvykle bývá nižší než 4,0 µg/mg kreatininu). Tedy, při dávkách 1000-2000 µg denně, se methylkobalamin zdá být absorbován na dostatečně vysoké úrovni, aby vylepšil stav B12 u některých veganů a veganek. V neposlední řadě to indikuje, že methylkobalamin byl schopen vylepšit MMA v cestě, která potřebuje adenosylkobalamin (jinými slovy, methylkobalamin byl u těchto lidí zjevně přeměněn na adenosylkobalamin).
Terapeutické využití koenzymových forem B12
Koenzymové formy B12 se zdají být efektivnější v léčení jistých stavů než kyanokobalamin (ačkoliv jsou často vpraveny injekcí spíše než brány perorálně). Kelly (1997)[3] prozkoumal výzkum o doplňování koenzymovými formami B12 (methylkobalamin a adenosylkobalamin). Výsledky studií provedených na lidech jsou vypsány zde:
Terapeutická dávka doporučená Kellym[3] | Stavy zlepšené po léčení[3],A | |
---|---|---|
Methylkobalamin | 1500-6000 µg/den |
|
Adenosylkobalamin také známý jako
|
1000-6000 µg/den |
|
A – V mnoha případech léčení nebylo porovnáno s léčením kyanokobalaminem. B – Efektivnější než kyanokobalamin. |
Hydroxokobalamin
Hydroxokobalamin je forma vitamínu B12 a obvykle se nachází v jídle. K dispozici není mnoho perorálních forem, které by si lidé mohli vzít; obvykle se podává v injekcích. Jedna studie navrhuje, že po injekcích se hydroxokobalamin udržuje v těle lépe než kyanokobalamin.[4]
Veganské zdroje methylkobalaminu
- Enzymatic Therapy
- Wonder Laboratories Poznámka: jejich konstatování: „Játra nepřeměňují kyanokobalaminovou formu vitamínu B12 na přiměřené množství methylkobalaminu“[5] implikuje, že všichni vegani a veganky potřebují zdroj methylkobalaminu. Ve skutečnosti většina veganů a veganek může výhradně spoléhat na kyanokobalamin. Jejich štítek s výživovými informacemi, který dokládá, že výrobek je veganský, přikládám níže:
Odkazy
- ↑ Okuda K, Yashima K, Kitazaki T, Takara I. Intestinal absorption and concurrent chemical changes of methylcobalamin. J Lab Clin Med. 1973 Apr;81(4):557-67.
- ↑ Donaldson MS. Metabolic vitamin B12 status on a mostly raw vegan diet with follow-up using tablets, nutritional yeast, or probiotic supplements. Ann Nutr Metab. 2000;44(5-6):229-34.
- ↑ 3,0 3,1 3,2 Kelly G. The co-enzyme forms of vitamin B12: Toward an understanding of their therapeutic potential. Alt Med Rev. 1997;2(6):459-471.
- ↑ Tudhope GR, Swan HT, Spray GH. Patient variation in pernicious anaemia, as shown in a clinical trial of cyanocobalamin, hydroxocobalamin and cyanocobalamin-zinc tannate. Br J Haematol. 1967 Mar;13(2):216-28.
- ↑ Tato poznámka se v prosinci 2010 na už stránkách výrobku neobjevuje. – pozn. překl.
Zanechat odpověď