Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Analogy

leave a comment »

Aktivní a neaktivní analogy

Vitamín B12 je koenzym: je potřebný pro enzymy, aby byly schopné měnit jednu molekulu na druhou.

Jak už to u vitamínů chodí, B12 je velký. Jedna část jeho struktury je známa jako korinové jádro, které obsahuje atom kobaltu. Korin připomíná hem z hemoglobinu, který obsahuje atom železa. Jakákoliv molekula, která obsahuje korinové jádro je považována za korinoid.

Korin plus další atomy vytváří kobalaminovou část B12. Je mnoho různých kobalaminů a ty jsou pojmenovány po jejich „přílepcích“. Například methylkobalamin je kobalamin s připojenou methylovou skupinou (jeden uhlík a tři vodíky).

Pouze dva kobalaminy jsou aktivní jako koenzymy v lidském těle: adenosylkobalamin a methylkobalamin. Tělo má schopnost přeměňovat i některé jiné kobalaminy do těchto aktivních forem.

Kyanokobalamin (kyanidová molekula připojená ke kobalaminu) je forma nejčastěji se nacházející v potravinových doplňcích a fortifikovaných potravinách, protože je to ta nestabilnější forma B12. Kyanid v kyanokobalaminu je v tak malých dávkách, že není pro nikoho škodlivý (snad s výjimkou těch s defektem kyanidového metabolismu – viz sekce „Bezpečnost“ v článku „Veganské zdroje“ [B12 – pozn. překl.] a sekce „Defekty metabolismu kyanidu“ článku „Lidé, kteří by neměli brát kyanokobalaminovou formu B12 pro více informací). Většina lidí snadno přeměňuje kyanokobalamin na jeden z koenzymů B12.[1]

Také hydroxokobalamin je běžný v potravinách i těle samotném a může být přeměněn na koenzym B12.

Všechny korinoidy (včetně všech kobalaminů) jsou považovány za analogy B12. Mnoho korinoidů, a snad i některé kobalaminy, nejsou využitelné lidskými B12 enzymy. Tyto jsou pak považovány za neaktivní analogy B12.

Asi třetina korinoidů v těle jsou neaktivní analogy, zatímco zbytek jsou aktivní analogy B12.[2]

V tomto článku, nebylo-li řečeno jinak, „B12“ odkazuje pouze k aktivním analogům B12.

B12 ve zvířecích produktech

Ve zvířecích produktech je B12 vázáno na bílkovinu a je tak částečně chráněno před světlem.[3]

Vyskytuje se tam nejčastěji ve formě adenosylkobalaminu a hydroxokobalaminu. V kravském mléce je to především adenosylkobalamin, zatímco v sušeném mléce je to povětšinou hydroxokobalamin se stopami kyanokobalaminu. Žloutek a sardinky obsahují značný objem methylkobalaminu.[3]

Neaktivní analogy: Horší než k ničemu

Carmel a kol.[4] (1988, USA) prozkoumali zdravotní záznamy 364 pacientů s nízkou hladinou B12. Jak R-protein tak (lidský) vnitřní faktor (IF) byly použity k měření hladin B12 těchto pacientů. Protože aktivní analogy B12 by byly detekovány použitím jakékoliv z obou metod, možný rozdíl mezi těmito dvěma metodami by indikoval neaktivní analogy B12. Výsledky:

 • Pacienti s převážně neurologickými problémy měli značně zvýšenou hladinu neaktivních analogů B12 (jak ukázal rozdíl mezi výsledky obou metod), než měli pacienti s převážně krevními problémy.
 • 33 ze 76 pacientů s neurologickými symptomy mělo normální sérum B12, když bylo měřeno R-proteinem. Když bylo měřeno vnitřním faktorem, mnoho z těchto pacientů mělo mnohem nižší hodnoty séra B12.
 • R-proteinová zkouška byla spolehlivým indikátorem nedostatku B12 u pacientů, jejichž symptomy byly převážně vázané na krev.

Tato studie ukazuje, že jedna z následujících tezí je pravděpodobně pravdivá:

 1. Některé analogy B12 můžou škodit nervovému systému.
 2. Některé analogy B12 můžou být aktivními B12 v morku kostí (který produkuje červené krvinky), ale ne v nervové tkáni.

Vyplenění neaktivních analogů

V podstatě existují tři proteiny přenášející B12:[5]

 • Vnitřní faktor (IF) – Usnadňuje absorpci analogů B12 do střevních buněk (enterocytů) v kyčelníku (ileum) – poslední část tenkého střeva. Má malou přitažlivost (afinitu) pro mnoho neaktivních analogů.
 • Transkobalamin – Usnadňuje absorpci analogů B12 do všech buněk v těle. Má malou přitažlivost (afinitu) pro mnoho neaktivních analogů.
 • Haptokorin – Usnadňuje absorpci analogů B12 do jaterních buněk. Má vysokou přitažlivost (afinitu) pro mnoho neaktivních analogů.

Haptokorin doručuje analogy B12 do jater, kde jsou neaktivní analogy vyloučeny do moči a stolice[5] a aktivní B12 vráceno zpět do krve[5], kde je transkobalaminem přivedeno do buněk.

Odkazy

 1. Herbert V. Vitamin B-12: plant sources, requirements, and assay. Am J Clin Nutr. 1988;48:852-8.
 2. Herbert V. Staging vitamin B-12 (cobalamin) status in vegetarians. Am J Clin Nutr. 1994 May;59(5 Suppl):1213S-1222S.
 3. 3,0 3,1 Linnell JC, Matthews DM. Cobalamin metabolism and its clinical aspects. Clin Sci (Lond). 1984 Feb;66(2):113-21.
 4. Carmel R, Karnaze DS, Weiner JM. Neurologic abnormalities in cobalamin deficiency are associated with higher cobalamin ‚analogue‘ values than are hematologic abnormalities. J Lab Clin Med. 1988 Jan;111(1):57-62.
 5. 5,0 5,1 5,2 Allen RH, Stabler SP. Identification and quantitation of cobalamin and cobalamin analogues in human feces. Am J Clin Nutr. 2008 May;87(5):1324-35.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 00:31

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: