Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Jsou střevní bakterie spolehlivým zdrojem B12?

with one comment

Shrnutí: Vzhledem k tomu, že mnoho jinak zdravých veganů a veganek si vytvoří nedostatek B12, když nedoplňuje svou dietu vitamínem B12, vegani a veganky obecně nemůžou při prevenci nedostatku B12 spoléhat na střevní bakterie.

Jsou vitariáni a vitariánky nebo lidé, kteří jedí fermentované potraviny výjimkami? Ne, nejsou. Viz článek „Vitariáni“.

Bakterie v tlustém střevě

Dlouho se mělo za to, že B12 je produkováno bakteriemi v tlustém střevě (tračníku), ale jelikož se B12 tvoří pod kyčelníkem (část střeva, kde se B12 vstřebává), tento takto vytvořený vitamín nemůže tělo vstřebat. Tato teorie je podpořena skutečností, že mnoho zvířat, která jsou zcela nebo primárně vegetariány, jí své fekálie. Pojídání fekálií jim dovoluje získat B12 i při rostlinné dietě.

Nejlepší důkaz této teorie, který jsem našel, je zaznamenán Herbertem.[1] Zmiňuje studii z padesátých let dvacátého století provedenou v Anglii, kde veganští dobrovolníci a dobrovolnice s nedostatkem B12 (trpěli megaloblastickou anémií) byli krmeni extrakty B12 vytvořenými z jejich vlastní stolice a to vyléčilo jejich nedostatek. Herbert řekl, že to dokazuje, že bakterie z tračníku veganů a veganek produkují dost B12, aby vyléčily nedostatek B12, ale že B12 produkovaný bakteriemi z tračníku je spíše vyměšován než vstřebáván. Zdá se to být jako přesvědčující důkaz.

Avšak studie, kterou Herbert cituje jako zdroj, „Callender ST, Spray GH. Latent pernicious anemia. Br J Haematol. 1962;8:230-40“ (název: Latentní perniciózní anémie), tento experiment nezmiňuje.

Existuje jiná studie od Callendera a Spraye, jejíž název zní jakoby to mohla být ta, kterou Herbert popisuje, „Preparation of hematopoietically active extracts from faeces. Lancet 1951(June 30):1391-2“ (název: Příprava hematopoeticky aktivních extraktů z fekálií). Tato studie nebyla provedena na veganech a vegankách, ale spíše na lidech s perniciózní anémií (lidé kteří nemůžou řádně absorbovat B12). Protože tito lidé B12 přijímali, B12 v jejich stolici mohlo být tím samým B12, které jedli.

Na druhou stranu podle zkoušek pomocí Lactobacillus lactis Dorner a Lactobacillus leichmannii bylo ve fekáliích nalezeno podstatné množství analogů B12 (např. 5 µg na 10 ml – tj. na 2 lžičky). To se zdá být příliš mnoho na to, aby to bylo poskytnuto pouze stravou a enterohepatickou cirkulací. Podle všeho část tohoto analogu B12 byla aktivní a bylo jí tam dost na to, aby přebila jakýkoliv inaktivní analog B12 ze stolice. Tato studie tedy poskytuje dobrý důkaz, že alespoň u některých lidí existuje aktivní B12 vyprodukovaný bakteriemi z tračníku.

Proměnnou, kterou je nutno zvážit, je, že existuje přes 400-500 druhů bakterií v průměrném lidském tračníku a ne všechny byly popsány. Je pravděpodobné, že někteří lidé mají bakterie produkující B12 v dostatečných dávkách, zatímco ostatní je nemají. Situaci dále komplikuje, že některé bakterie trávicí soustavě přijímají B12 pro svou vlastní potřebu.

Allen a Stabler zjistili, že více než 98 % analogů B12 v lidské stolici je neaktivních.[2] Bylo to zjištěno u lidí, kteří měli pravidelný příjem vitamínu B12. Ale určili, že 81 % nevstřebaného požitého B12 bylo zničeno nebo degradovalo na neaktivní analog. Zmíněné může nebo nemusí platit u lidí s mnohem menším nebo žádným příjmem vitamínu B12.

Bakterie v tenkém střevě

S relativně velkou četností byl zjištěn nedostatek B12 u vegetariánsky se živících indických imigrantů v Anglii, zatímco ten je prý u rodilých Indů s identickými stravovacími návyky neobvyklý.[3][4] Zdravé indické subjekty mají větší rozsah bakterií v tenkém střevě než lidé ze Západu.[3]

Albert a kol. (1980)[3] měřili bakteriální produkci B12 v tenkém střevě lidí v Indii pomocí Euglena gracilis Z zkoušky. Výsledky byly potvrzeny Ochromonas malhamensis zkouškou, o které se věří, že je specifická na aktivní B12. Určili, že část aktivní B12 byla vyprodukována příslušníky bakterií rodu Klebsiella a Pseudomonas. Další potvrzení pomocí chromatografie a bioautografie ukázala molekulu podobnou kyanokobalaminu. Albert a kol. spekulují, že když Indové a Indky imigrovali na Západ, jejich trávicí trakty se připodobnily traktům lidí ze Západních zemí: s málem nebo žádnými bakteriemi v horní části tenkého střeva. Článek v Nutrition Reviews (1980)[5] předkládá jisté alternativní důvody, proč indičtí imigranti a imigrantky v Británii trpí nedostatkem B12 častěji než domorodí Indové a Indky:

 • Voda v Indii je kontaminovaná různými bakteriemi včetně těch z lidských a zvířecích fekálií.
 • Konání potřeby na otevřených prostranstvích a nedostatek řádných kanalizačních stok.
 • Používaný způsob WC hygieny, kde je voda používána místo toaletního papíru.

Mělo by také být poznamenáno, že nedostatek B12 není v Indii neobvyklý (viz níže Tabulka 1)[4] – zvláště u nízkopříjmových lakto-ovo vegetariánů.[6]

Tabulka 1. Stav B12 u skupiny Indů a Indek ve věku 27-55 let[4]
Počet Průměrné sérum B12 Sérum B12 < 203 MMA > 0,26 µmol/l HCY > 15 µmol/l
NevegetariániA
Lakto-ovo vegetariániB
36
27
216 46 % 70 % 81 %C
A – Tíhli k požívání pouze malého množství zvířecích produktů
B – Jedna osoba byla vegan/veganka.
C – Nízká hladina kyseliny listové mohla přispět k vysoké hladině homocysteinu.[7]
HCY – homocystein
MMA – kyselina methylmalonová

Íránští vesničané

Halstead a kol.[8] zaznamenali, že někteří íránští vesničané s velice malým příjmem zvířecích produktů (mléčný produkt jednou týdně, maso jednou za měsíc) měli obvyklou úroveň B12. Nikdo z nich neměl megaloblastickou anémii. Jejich průměrná úroveň B12 byla 411 pg/ml, což je docela vysoká hodnota vzhledem k jejich stravě. Autoři spekulují, že tomu mohlo být protože jejich strava, velice chudá na bílkoviny, dovolila bakteriím produkujícím B12 vystoupat do kyčelníku, kde by B12 mohlo být vstřebáno. Také spekulovali, že protože žili mezi svými hospodářskými zvířaty a jejich životní prostor byl znečištěn fekáliemi, získali kontaminací dostatek B12.

Zpráva Halsteada a kol. z šedesátých let 20. století byla v kontrastu ke zprávě Wokese a kol. z roku 1955[9], ve které bylo o četných britských veganech a vegankách zjištěno, že trpí neurologickými symptomy nedostatku B12.

Závěr

Je možné, že někteří vegani a veganky se můžou uchránit zjevného nedostatku vitamínu B12, a dokonce i mírného nedostatku B12, díky vitamínu B12 vzniklému z produkce bakterií tenkého střeva. Nicméně toto je neobvyklá záležitost, zvláště v Západních zemích, a nikdo by na ni neměl spoléhat; ani vitariáni a vitariánky ne.

Odkazy

 1. Herbert V. Vitamin B-12: plant sources, requirements, and assay. Am J Clin Nutr 1988;48:852-8.
 2. Allen RH, Stabler SP. Identification and quantitation of cobalamin and cobalamin analogues in human feces. Am J Clin Nutr. 2008 May;87(5):1324-35.
 3. 3,0 3,1 3,2 Albert MJ, Mathan VI, Baker SJ. Vitamin B12 synthesis by human small intestinal bacteria. Nature. 1980;283(Feb 21):781-2.
 4. 4,0 4,1 4,2 Refsum H, Yajnik CS, Gadkari M, Schneede J, Vollset SE, Orning L, Guttormsen AB, Joglekar A, Sayyad MG, Ulvik A, Ueland PM. Hyperhomocysteinemia and elevated methylmalonic acid indicate a high prevalence of cobalamin deficiency in Asian Indians. Am J Clin Nutr. 2001 Aug;74(2):233-41.
 5. Bez autora. Contribution of the microflora of the small intestine to the vitamin B12 nutriture of man. Nutrition Reviews. 1980 Aug;38(8):274-5.
 6. Sarode R, Garewal G, Marwaha N, Marwaha RK, Varma S, Ghosh K, Mohanty D, Das KC. Pancytopenia in nutritional megaloblastic anaemia. A study from north-west India. Trop Geogr Med. 1989 Oct;41(4):331-6.
 7. Antony AC. Prevalence of cobalamin (vitamin B-12) and folate deficiency in India–audi alteram partem. Am J Clin Nutr. 2001 Aug;74(2):157-9.
 8. Halsted JA, Carroll J, Dehghani A, Loghmani M, Prasad A. Serum vitamin B12 concentration in dietary deficiency. Am J Clin Nutr. 1960 May-Jun;8:374-6.
 9. Wokes F, Badenoch J, Sinclair HM. Human dietary deficiency of vitamin B12. Am J Clin Nutr. 1955 Sep-Oct;3(5):375-82.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 17:13

Jedna odpověď

Subscribe to comments with RSS.

 1. […] Jsou střevní bakterie spolehlivým zdrojem B12? […]

  Vitamín B12: Berete ho?

  Červenec 2, 2015 at 10:21


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: