Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Může přirozená strava vyžadovat potravinové doplňky?

7 komentářů

Pakliže připustíme, že vegani a veganky potřebují získat vitamín B12 z fortifikovaných produktů nebo doplňků stravy, říkáme tím, že veganství je nepřirozené?

Jedna věc, která by se měla zvážit je, že fekálie obsahují velké množství vitamínu B12 a že pokud bychom žili v čisté přírodě (tj. bez techniky; pozn. překl.) a přesto chtěli byli vegani a veganky, mohli bychom získat dost B12 jedením fekálií (potom, co bychom se ujistili, že jsme v nich zabili všechny bakterie a viry). Připouštím, že to asi není příliš chutná varianta…

Lidé mi také napsali, že oni ani jiní vegani a veganky, které znají neberou vitamín B12 v tabletách, ani nejedí fortifikované potraviny, a jsou zdraví. Je pravdou, že mnoho veganů a veganek nebere vitamínové doplňky s B12 a zůstávají očividně zdraví po mnoho let. Tito vegani obvykle neví, jakou hladinu homocysteinu mají, což může přispívat ke vzniku mrtvice a demence. Můžou si dokonce uhnat akutní nedostatek vitamínu B12. Velmi riskujete, předpokládáte-li, že pro vás běžný příjem B12 neplatí.

Protože lidé žijí déle, homocystein má více času na to, aby tělu činil škody. Kvůli tomu se lidská potřeba B12 v čase zvyšuje. Čím déle vegan/ka nedoplňuje B12, tím níže jeho/její hladina aktivního B12 klesne a tím zvýší hladinu homocysteinu.

Dnes je v Západní společnosti pro vegany a veganky snadné si zajistit adekvátní příjem B12. Vegani, kteří doplňují B12, můžou mít lepší hladinu B12 než nevegetariáni, kteří nedoplňují. Ve skutečnosti Food and Nutrition Board[1] říká, že všichni lidé (ne jenom vegani a veganky) nad 50 let by měli „uspokojit svou DDD z větší části konzumací potravin fortifikovaných B12 nebo doplňkem obsahujícím B12“.

Je veganství přirozené?

Jestli je veganství přirozené? K zodpovězení této otázky vám doporučuji článek, který široce zkoumá přirozenost veganské životosprávy: „Comparative Anatomy and Physiology Brought Up to Date: Are Humans Natural Frugivores/Vegetarians, or Omnivores/Faunivores?“ („Komparativní anatomie a fyziologie přenesená do současnosti: Jsou lidé přirození frutariáni/vegetariáni nebo všežravci/masožravci?“) od Toma Billingse. Po rozsáhlém souhrnu vědeckého výzkumu, Billings vyvozuje, že lidé nejsou přirozeně vegetariány nebo vegany. Přesto všechno říká:

Jsem jak pro vegetariánství, tak pro jedení syrových potravin jako hlavní součást stravy. Čtenářům a čtenářkám by mělo být známo, že jsem už dlouhou dobu vegetariánem (od roku 1970), dřívějším dlouhodobým frutariánem (více než osm let) a stejně tak dřívějším veganem… Avšak rozhodně nejsem promotérem nebo „misionářem“ nějaké specifické stravy. Ve skutečnosti jsem už unavený z toho, že vidím, jak je vitariánská a [veganská/vegetariánská] strava v negativním směru propagována extrémisty, jejichž nepřátelské a nečestné chování je zradou pozitivních morálních principů, které jsou prý v samém srdci vegetariánství a veganství.

A Billings pokračuje:

Opravdu nepotřebujete tvrzení o přirozenosti, abyste byl/a veganem/vegankou (vegetariánem/vegetariánkou)! Tedy morální/duchovní důvody samy o sobě jsou adekvátní k ospravedlnění veganské/vegetariánské stravy (předpokládám, že vám ta strava vyhovuje). Dále pokud motivace pro vaši stravu je morální nebo duchovní, tak budete chtít, aby základy vašich stravovacích návyků byly jak upřímné tak i soucitné. V tom případě zahození falešných mýtů přirozenosti nepředstavuje problém; vpravdě, zahození falešných mýtů je pouze zahazováním břemene.

Čtenáře a čtenářky by také mohl zajímat článek „Humans are Omnivores“ („Lidé jsou všežravci“), což je upravená verze projevu Johna McArdleho, Ph.D. (původně zveřejněná ve Vegetarian Journal v čísle květen/červen roku 1991). Blog PaleoVeganology také obsahuje zajímavé informace o stravovacích návycích našich předků.

Čí stravování je opravdu přirozené?

Chci, aby bylo naprosto jasné, že se v naprosto žádném ohledu nesnažím být jako naší prehistoričtí předci. Jsem rád, že byli schopni se vypořádat s životy, které byly hrozné, brutální a krátké, abych já jednoho dne mohl strávit hodiny psaním tohoto textu na počítači, ale je nutné si uvědomit, že já už v tuhle chvíli žiji déle než oni, a to jsem jedl potraviny, které by jim stěží připomínaly cokoliv, co znali a bral jsem doplňky stravy jako dítě i jako dospělý.

Představa, že bychom se dnes mohli přiblížit k prehistorické stravě a že by to zároveň byla strava optimální, je diskutabilní. Dnešní komerčně produkovaná rostlinná jídla a masa se liší od potravin dostupných v prehistorických časech. Jíme hybridy rostlin a krmíme zvířata potravou, kterou by normálně nejedla. Držíme je pod zámkem, takže se nemůžou hýbat. Jídlo v USA je rutinně fortifikováno spoustou vitamínů a minerálů (jako například mléko vitamínem D) a většina lidí, která se v dospělosti obrátí na to, co považuje za přirozenější stravu, z této fortifikace často profituje. Věda o výživě za poslední dvě století vyřešila mnohé ze závažných zdravotních problémů, které sužovaly lidstvo po celé věky.

Paleolitické stravování je pravděpodobně tou nejhlasitější z „přirozených“ proti-vegetariánských strav. Je však zajímavé, že jen málokdy prosazuje jedení hmyzu, larev a červů, které, podle podle zápisku „What, No Bugs?!“ („Cože? Vy nejíte brouky?“) veganského paleontologa z blogu Paleoveganology, „dlouho poskytovaly lidem a jiným primátům živiny – a činí tak i nadále ve větší části světa“. Jeden se až musí ptát, jak moc blízko přírodě jejich stravování je.

Budoucnost výzkumu na veganech a vegankách

Mnoho veganů a veganek je z pochopitelných důvodů skeptických k lékařské a vědecké komunitě. Tím, že odmítají přijmout vědecké důkazy o nutnosti doplňování vitamínu B12, vegani a veganky, ač nemajíce rádi lékařskou komunitu, poskytují jí stabilní proud veganů s podlomeným zdravím vhodným ke studiu. Nemáte-li rádi lékařskou komunitu, tou nejlepší věcí, co můžete udělat, je zajistit, že si neuženete nedostatek B12 a nikdy se nestanete jejich pacienty.

Jsem rád, že výzkum byl na veganech a vegankách, kteří nedoplňují vitamín B12, proveden. Ale čeho je moc, toho je příliš. Je to zodpovědností veganské komunity, aby zastavila tento přísun „výzkumných subjektů“. A když se pak nějaká výzkumnice rozhodne, že provede studii různých zdravotních problémů veganů a veganek, kteří neberou B12, bylo by nejlepší, kdyby nikoho nemohla najít.

Nabádejte nové vegany a veganky, aby se zajímali o B12

Všichni, kdo propagují veganství, by měli být obeznámeni se symptomy nedostatku B12 (a uvědomit si, že zvýšená hladina homocysteinu se objevuje hodně dlouho předtím, než jsou tyto symptomy nedostatku pozorovatelné) a s tím, že noví vegani a veganky musí začít doplňovat B12 brzy potom, co se vegany a vegankami stanou.

Written by newman

Únor 14, 2011 na 23:58

7 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. Ahoj, po přečtení (měl jsem už dávno) jsem došel k objasnění mého problému. Mravenčení rukou, otoky prstů a bolest, vystřelující z bicepsů do předloktích, mě trápí asi rok (necelé dva roky jím vegansky). Trápí mě to hlavně v noci, obvykle po hodně těžké dřině (farmařím).Říkal jsem si, že je to z té těžké práce a proto jsem i tak unavený…Jenže dřív jsem trpěl nespavostí a stačilo mi sedm hodin spánku denně úplně bohatě a teď i když spím i deset hodin, tak jsem unavený a probouzím se tou bolestí a pokud si na chvíli nesednu v posteli tak to neustane… Takže určitě zakoupím Veg 1

  Alli Adonis

  Prosinec 10, 2011 at 20:08

 2. Zdravim, myslim, ze nenajdu vhodnejsi misto, kde by me mohli spravne nasmerovat: pred temi lety jsem prosla trombozou a plicni embolii (to jsem byla asi pet let vegetariankou, al ekourila jsem jako sadrovy jezek a uzivala antikoncepci) a krom antikolagulantu mi nasadili i antidperesiva (tesne pred nemoci jsem mela tezke uzkostne stavy): leky na redeni krve uz dlouho neuzivam, antidepresiva jsem se v lete snazila pod dohledem vysadit, ale dopadlo to katastrofalne. Zaroven po nemoci jsem se stale priblizovala veganstvi a dneska koketuju s vitarianstvim. citim, jak mi vsechno zelene dela dobre:) ale moje uzkosti jsou obcas silnejsi nez leky, mam problemy s pameti a soustredenim (vygradovalo to prave v lete, kdy jsem musel aprerusit studium na VŠ…)B12 jsem doplnovala az po nemoci spise sporadicky, celkove jsem vybrala asi dva baleni klasickych tablet plus jedno multi veg1, coz je smesne malo, vim.
  chtela jsem se zeptat, jak ze zacarovaneho kruhu antidepresiv vyskocit a pritom nevyskocit zaroven z okna?:) chi tim rict, ze je mozne, ze moje stavy souviseji s nedostatkem vitaminu B12, ale nevim, jak postupovat, abych si to potvrdila (krevni testy?) a nejsem si jista, jestli ma cenu resit to s psychiatrem nebo obvodnim malomestskym doktorem…
  diky za radu, petjana

  petjana

  Březen 31, 2012 at 19:24

  • jeste bych dodala, ze jsem se lecila i s anemii a napuchle prsty jako kolega v prispevku nade mnou mivam po ranu pravidelne. a plynatost, plynatost je moje druhe ja:x mam pocit, ze se to extremne zhorsilo prave po hospitalizaci, takze to bude spuviset nejspis s leky, co do me pumpovali…

   petjana

   Březen 31, 2012 at 19:29

  • Ahoj Petjano, nejsem lékař ani dietolog, takže ber mou radu jenom jako informační a rozhodně zajdi své podezření konzultovat se svým lékařem/lékařkou.

   Podle tvého popisu tvůj stav (proběhlá trombóza a deprese) můžou souviset s nedostatkem B12 – zvláště měla-li jsi době malý příjem živočišných potravin a nedoplňovala jsi B12 z tablet. Doporučuji ti si přečíst následující dvě stránky:

   https://vitaminb12bereteho.wordpress.com/recommendations/
   https://vitaminb12bereteho.wordpress.com/vegan_sources/

   Testy na B12 existují. Dá se testovat množství analogu B12 v krvi, ale to není příliš spolehlivé a pak ještě existuje test na MMA, viz http://nutritionfacts.org/videos/new-vitamin-b12-test/ (můžeš si tam zapnout české titulky přes tlačítko „CC“). Ale obecně nemá smysl chodit na testy, když máš malý příjem B12, protože zjistí akorát zjevnou věc a to, že máš B12 málo… Takže podle mého laického názoru (jsem jenom překladatel téhle rešerše), doplňuj B12 ve zvýšené míře a pak jdi na testy (kdyby byl i po příjmu B12 výsledek slabý, budeš pravděpodobně trpět nějakou formou špatné absorpce).

   Být na tvém místě, tak neexperimentuju s dalšími změnami stravy a snažím se tu současnou zpestřit; kompetentní rady nalezneš zde: http://veganhealth.org/

   Co s plynatostí… bohužel nevím – je to příliš široké téma.

   Každopádně nezapomeň řešit svůj stav s lékařkou/lékařem.

   mno-hime

   Březen 31, 2012 at 20:14

 3. Děkuji za odpověď!

  petjana

  Březen 31, 2012 at 22:19


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: