Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Lidé, kteří by neměli brát kyanokobalaminovou formu B12

leave a comment »

Chronické selhávání ledvin

Lidé s chronickým selháváním ledvin neodstraňují z těla kyanid tak dobře jako lidé se zdravými ledvinami. Věří se, že to může vést k problémům s nervy, zvláště u kuřáků a kuřaček.[1] Z tohoto důvodu je pro pacienty a pacientky s onemocněním ledvin lepší brát jinou než kyanokobalaminovou formu B12. Koyama a kol.[1] navrhují, aby pacienti na hemodialýze dostávali nitrožilně 500 µg methylkobalaminu po každé jednotlivé dialýze. Vegani a veganky s onemocněním ledvin, ať už jsou na dialýze nebo ne, by měli brát nekyanokobalaminovou formu B12. Tito pacienti a pacientky by si měli promluvit s odborníkem na zdraví ohledně toho, kolik B12 by měli brát. 1000 µg methylkobalaminu nebo adenosylkobalaminu denně by mohlo být adekvátní.

Defekty metabolismu kyanidu

Kobalamin má silnou vazbu na kyanid. Ačkoliv je to chemikálie, která se v těle přirozeně tvoří, kyanid je toxický a tělo ho přeměňuje na thiokyanát, aby ho mohlo vyloučit. Pokud je tato cesta narušena nebo přetížena skrz velký příjem kyanidu (jako je tomu u kuřáků nebo lidí žijících v Nigérii, kteří jedí velké množství cassavy – maniok jedlý – brambora bohatá na kyanid), tělo může odstraňovat kyanid tím, že ho naváže na kobalamin a poté ho vyloučí jako kyanokobalamin. Leberova zraková atrofie, tabákově-alkoholová amblyopie (tupozrakost) a další oční nemoci můžou být někdy citlivé na vysoké dávky hydroxokobalaminu, který slouží jako detoxifikátor kyanidu. V těchto případech může být příliš mnoho kyanidu ve tkáni (protože zabraňuje přeměně kyanokobalaminu na methylkobalamin nebo adenosylkobalamin) na to, aby kyanokobalaminové doplňky byly efektivní při udržování hladiny B12.[2] V takových případech by měla být podávána odlišná forma B12 (určitě se ale poraďte se svým odborníkem na zdraví).[3]

Odkazy

  1. 1,0 1,1 Koyama K, Yoshida A, Takeda A, Morozumi K, Fujinami T, Tanaka N. Abnormal cyanide metabolism in uraemic patients. Nephrol Dial Transplant. 1997 Aug;12(8):1622-8.
  2. Linnell JC, Matthews DM. Cobalamin metabolism and its clinical aspects. Clin Sci (Lond). 1984 Feb;66(2):113-21.
  3. Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, DC: National Academy Press; 2000.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 17:23

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: