Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Měli bychom si otestovat stav vitamínu B12?

leave a comment »

Úroveň séra B12

Vegani a veganky si nemusejí své úrovně homocysteinu nebo B12 nechat kontrolovat jen proto, že jsou vegani a veganky. Být veganem či vegankou spíše znamená, že byste měli mít pravidelný důvěryhodný zdroj vitamínu B12 z fortifikovaných potravin nebo potravinových doplňků. (Nicméně pokud jste byli zhruba měsíc bez důvěryhodného zdroje B12, měli byste doplnit své zásoby tak, jak je popsáno v bodě 1. článku „Doporučení“.)

Okolo 2 % lidí neabsorbuje B12 příliš dobře. Ačkoli to nemá nic společného s tím jestli je někdo veganem či vegankou, je dobré vědět, pokud takovým člověkem jste. Tuto informaci nebudete moci zjistit, dokud nebudete mít důvěryhodný zdroj B12 po dobu alespoň několika týdnů předtím, než si necháte B12 zkontrolovat. Existují specifické testy, které měří přímo absorpci B12.

Pokud si půjdete nechat svou hladinu B12 zkontrolovat, vezměte prosím na vědomí, že jedení mořských řas může nepravdivě nafukovat úroveň B12. Metody k určení úrovně B12 nerozlišují mezi B12 a některými neaktivními analogy B12. Mnoho druhů mořských trav obsahuje pestrou škálu neaktivních analogů B12. Někteří z těch, kteří jedí velká množství mořské trávy, můžou mít úroveň séra B12 nad běžnou hladinou, ale mnoho z tohoto séra může vzejít z neaktivních analogů B12.

Homocystein: Nejdůležitější metabolit úrovně B12

Úroveň homocysteinu v krvi není přímým indikátorem stavu vitamínu B12, protože je také ovlivňována příjmem kyseliny listové a vitamínu B6 nebo jejich metabolickými problémy. Leč homocystein je jediným známým brzkým produktem vyčerpání B12 o kterém se věří, že způsobuje škody. Z tohoto důvodu je pravděpodobně tím nejdůležitějším indikátorem stavu B12.

Někteří lékaři doporučili, aby si všichni nad 45 nechali zkontrolovat úroveň homocysteinu, aby se podchytily genetické predispozice na vysoký homocystein, což se dá velice často léčit. Je dobré si zajistit důvěryhodný zdroj B12 a kyseliny listové po několik týdnů před samotnou kontrolou. V opačném případě vysoká hladina homocysteinu neřekne, zda máte genetické predispozice nebo to jednoduše bylo kvůli nedostatku B12 nebo kyseliny listové ve vaší stravě. Na druhé straně vysoký homocystein po období přiměřeného příjmu B12 a kyseliny listové poukazuje na to, že něco jiného je v nepořádku.

Kyselina methylmalonová: Nejspecifičtější test na stav B12

Kyselina methylmalonová (MMA) se v těle tvoří, když je hladina B12 nízká. Je tím nejspecifičtějším testem měření stavu B12, protože B12 je tím jediným nezbytným koenzymem potřebným k udržením její nízké úrovně. MMA může být měřena jak v moči tak v krvi. Pokud chcete snímek toho, jaký je stav B12 v daném čase, tak hladina MMA je tím testem. Laboratoř vám řekne obvyklé hodnoty pro daný test. Obvyklé parametry úrovní MMA jsou vypsány v článku „Laboratorní hodnoty vztahující se k B12.

Je to stejné jako s homocysteinem, jít si zkontrolovat úroveň MMA, pokud nemáte důvěryhodný zdroj vitamínu B12, je pravděpodobně ztráta času, protože je tu velká šance, že bude vysoká a pouze vám řekne to, co už víte: Každý potřebuje důvěryhodný zdroj vitamínu B12. Ve skutečnosti bych neviděl žádný důvod jít si zkontrolovat úroveň MMA pokud úroveň vašeho séra B12 není v obvyklých hodnotách, i když máte symptomy nedostatku B12. V tomto případě vysoká úroveň MMA může indikovat, že můžete mít problém v metabolismu B12, který by pak mohl být nějakým způsobem léčen. Toto by samozřejmě mělo být konáno pod dohledem praktického lékaře.

Testy na homocystein a MMA jsou pouze krátkodobé

Někteří lidé by si mohli myslet, že místo toho aby se strachovali o dostatečný přísun B12, nechají si svou úroveň MMA nebo homocysteinu zkontrolovat a pokud je vše v pořádku, tak není žádný důvod k tomu, aby si zatím zajišťovali dostatečný přísun B12. Problém s tímhle přístupem je takový, že nikdy nevíte, kdy se dostanete do bodu, ve kterém úrovně MMA nebo homocysteinu začnou růst. Můžou být nízké po celé roky, měsíce nebo jenom dny potom, co byly zkontrolovány a prohlášeny za zdravé. V tuto chvíli neexistuje test, který by řekl, jak dlouho váš stav B12 bude přiměřený, pokud nebude přijímat důvěryhodný zdroj B12.

Doporučení: Kdy si nechat stav B12 otestovat?

Jak už bylo zmíněno výše, z různých důvodů je prozíravé aby si lidé poté, kteří dosáhnou věku 45 let nechávali co pět let svou úroveň homocysteinu zkontrolovat. Ale pokud nemáte podezření, že trpíte malabsorpcí B12 nebo máte problémem s metabolismem, neexistuje důvod, následujete-li „Doporučení“, abyste si úroveň MMA nebo B12 nechávali kontrolovat.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 00:52

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: