Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Kuřáci a kyanokobalamin

2 komentáře

V jedné studii bylo o kuřácích a kuřačkách zjištěno, že vylučují o 35 % více B12 než nekuřáci.[1] V další studii se sérum B12 u kuřáků a nekuřáků nelišilo a Institute of Medicine vyvodil závěr, že: „Vliv kouření na přísun B12 se zdá být nepatrný.“[1]

Injekce hydroxokobalaminu snížily u kuřáků (kouřili 1,5-3 balíčky denně) hladinu kyanidu v krvi o 59 %; kyanid byl vyloučen v moči jako kyanokobalamin.[2] To indikuje, že kyanokobalamin může být tělem lidí se zvýšenou hladinou kyanidu aktivně vylučován spíše než využíván. Proto jsem znepokojen myšlenkou, že by vegani neprofitovali z doplňování kyanokobalaminu. Většina kuřáků získává hydroxokobalamin a dalších nekyanokobalaminové formy B12 jedením zvířecích produktů, což může vyvažovat jejich zvýšené vylučování kyanokobalaminu. Pokud vegani a veganky neberou nekyanokobalaminový doplněk, nemají nekyanokobalaminový zdroj B12.

V kontrastu s řečeným znám dva veganské kuřáky/dvě veganské kuřačky jejichž zdrojem B12 býval jenom kyanokobalamin a kteří/které si ani po deseti letech na dietě nevyvinuli/y zjevný nedostatek B12. A pravděpodobně je takových lidí více. Naneštěstí jsem nenašel žádnou studii kuřáků přijímajících kyanokobalaminový doplněk, tím méně takovou studii provedenou na veganských kuřácích a kuřačkách.

Z důvodů prvotní obezřetnosti navrhuji, aby veganští kuřáci a kuřačky doplňovali B12 z nekyanokobalaminového zdroje. Jeho množství budu muset určit poněkud svévolně, protože nemáme dostatek informací o rychlostech absorpce a detoxikační aktivitě různých forem B12 u kuřáků a kuřaček. Neviděl jsem důkaz účinnosti perorálního podání adenosylkobalaminu v boji s nedostatkem B12. Donaldson měl úspěch s perorálním methylkobalaminem. A proto bych veganským kuřákům a kuřačkám předběžně doporučil dávat si denně pod jazyk 500 µg methylkobalaminu. Většina tablet je po 1000 µg takže je budou muset rozpůlit, aby dostali 500 µg. Při tomto dávkování by měsíční doplňování methylkobalaminem mělo stát okolo 4 amerických dolarů.

Mohlo by to být i tak, že doporučení ohledně B12 se nemusí u veganských kuřáků a kuřaček lišit od doporučení pro nekuřáky a nekuřačky. V tuto chvíli nemám pocit, že je dostatek důkazů ať pro jedno či druhé tvrzení.

Neexistuje důkaz, že by kyanokobalamin byl pro veganské kuřáky a kuřačky nebezpečný; zahrnutí skromného zdroje kyanokobalaminu (např. 3-5 µg denně) jakožto doplňku k methylkobalaminu může sloužit jako pojistka.

Odkazy

 1. 1,0 1,1 Food and Nutrition Board, Institute of Medicine. Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, DC: National Academy Press; 2000.
 2. Forsyth JC, Mueller PD, Becker CE, Osterloh J, Benowitz NL, Rumack BH, Hall AH. Hydroxocobalamin as a cyanide antidote: safety, efficacy and pharmacokinetics in heavily smoking normal volunteers. J Toxicol Clin Toxicol. 1993;31(2):277-94.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 17:24

2 komentáře

Subscribe to comments with RSS.

 1. Nejsem chemik, tak je to na mě trochu složitý 😀 Znamená to, že to platí jen pro vegany?

  Intellicig

  Březen 18, 2013 at 22:23

  • Co se týče možného vyššího vylučování B12 (a kyanidu) u kouřících, platí to IMHO i pro nevegany, ale potenciální problém se pravděpodobněji objeví u veganů, protože jejich hlavním zdrojem B12 je *kyano*kobalamin, proto autor navrhuje, aby veganští kuřáci spíše používali doplňovali methylkobalaminem.

   mno-hime

   Březen 18, 2013 at 22:35


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: