Vitamín B12: Berete ho?

Vegani, veganky a vitamín B12

Jak si uhnat nedostatek B12

7 komentářů

Pokud není uvedeno jinak, informace jsou založeny na studii od V. Herberta.[1]

 • Nedostatečný dietární příjem.
 • Nedostatečná absorpce
  • Perniciózní anémie: Problémy s vnitřním faktorem.
   • Úbytek vnitřního faktoru: Geneticky podmíněné a závislé na věku (někdy už od 45 let). Nejčastější případ nedostatku B12 mimo skupiny postarších lidí a vegetariánů.
   • Autoimunitní reakce na vnitřní faktor: Cirkulující protilátky proti vnitřnímu faktoru indikují možnou perniciózní anémii. Při chronickém nedostatku B12 je poškozena imunitní činnost; protilátky můžou mizet jak nedostatek B12 postupuje.
  • Malabsorpce kobalaminu z jídla – Úbytek žaludeční kyseliny nebo enzymů k trávení bílkovin (enzymy štěpí vazby mezi B12 a bílkovinou v jídle). To může být způsobené operací žaludku, atrofií[2] nebo zánětem žaludku, léčivy potlačujícími vylučování kyseliny nebo infekcí žaludku způsobenou H. pylori nebo anaerobní bakterií (což může být způsobeno nízkou hladinou žaludeční kyseliny).[3]
  • Onemocnění slinivky snižuje množství dostupného vápníku v kyčelníku (ileum) – vápník je nutný k absorpci B12. Což se dá zlepšit příjmem vápníku nebo hydrogenuhličitanu (bikarbonátu).
  • Nezdravý kyčelník.
  • Léky snižující absorpci jako například cimetidin, metformin (váže volný vápník ve střevech), chlorid draselný a cholestyramin.[4]
  • Infekce tasemnicemi[5], škulovcem širokým (Diphyllobothrium latum)[6] nebo lamblií střevní (Giardia lamblia).[4]
 • Defekty v enzymech B12, transportních bílkovinách nebo skladovacích bílkovinách.
  • Defekty v enzymech B12, které ústí ve vysokou hladinu MMA jsou řídké. Jeden výzkumník zaznamenal, že se objevují u jednoho z 28000 lidí.[7] Ciani a kol.[7] poskytují informativní diagram ukazující, které enzymy se účastní různých vad metabolické cesty vitamínu B12.
 • Zvýšené nároky během těhotenství nebo hypertyreózy (onemocnění štítné žlázy – pozn. překl.).
 • Zvýšený výdej způsobený alkoholismem.
 • Anestezie oxidem dusným u lidí s nízkou hladinou séra B12 (oxid dusný může zastoupit atom kobaltu v B12).[5]
 • Hypotyreóza (například autoimunitního původu).[8]
 • AIDS může způsobit nedostatek B12 jak bylo ukázáno prostřednictvím makrocytické anémie a neurologických problémů bez zvýšené hladiny homocysteinu.

Odkazy

 1. Herbert V. Staging vitamin B-12 (cobalamin) status in vegetarians. Am J Clin Nutr. 1994 May;59(5 Suppl):1213S-1222S.
 2. Atrofie je regresivní změna postihující normálně vyvinutý orgán nebo tkáň. Právě důraz na to, že je postižen normálně vyvinutý orgán, odlišuje atrofii od hypoplazie (nedostatečný vývin orgánu). Viz atrofie na Wikipedii. – pozn. překl.
 3. Ho C, Kauwell GP, Bailey LB. Practitioners‘ guide to meeting the vitamin B-12 recommended dietary allowance for people aged 51 years and older. J Am Diet Assoc. 1999 Jun;99(6):725-7.
 4. 4,0 4,1 Tucker KL, Rich S, Rosenberg I, Jacques P, Dallal G, Wilson PW, Selhub J. Plasma vitamin B-12 concentrations relate to intake source in the Framingham Offspring study. Am J Clin Nutr. 2000 Feb;71(2):514-22.
 5. 5,0 5,1 Groff J, Gropper S. Advanced Nutrition and Human Metabolism, 3rd ed. Wadsworth: 2000.
 6. Halsted JA, Carroll J, Rubert S. Serum and tissue concentration of vitamin B12 in certain pathologic states. N Engl J Med. 1959;260:575-80.
 7. 7,0 7,1 Ciani F, Poggi GM, Pasquini E, Donati MA, Zammarchi E. Prolonged exclusive breast-feeding from vegan mother causing an acute onset of isolated methylmalonic aciduria due to a mild mutase deficiency. Clin Nutr. 2000 Apr;19(2):137-9.
 8. Johnson PR Jr, Roloff JS. Vitamin B12 deficiency in an infant strictly breast-fed by a mother with latent pernicious anemia. J Pediatr. 1982 Jun;100(6):917-9.

Written by newman

Únor 15, 2011 na 17:39

7 komentářů

Subscribe to comments with RSS.

 1. Dobrý den, zmiňujete zde na dvou místech hypertyreozu jako zdroj nedostatku B12 a já se ptám co hypotyreoza? Neměla by zde být uvedena také? Mám tuto nemoc a nedostatek B12 jsem zažil až k brnění rukou i nohou než jsem konečně přišel na to čím to je. Proto vím že je to možné. (Přišel jsem na to samozřejmě sám a bez rady lékařky, která navíc tvrdila že mé potíže nesouvisí s mým onemocněním. Svůj názor změnila až poté co jsem do ordinace přinesl několik odborných studií o musculoskeletárních projevech spojených s hypotyreozou a vyzval ji k doplnění vzdělání. Bohužel mám pocit že podobných lékařů nějak přibývá).

  Jiří L.

  Prosinec 17, 2011 at 23:48

  • Dobrý den Jiří,
   řeším pravděpodobně stejnou situaci, mám sníženou funkci štítné žlázy a brnění rukou i nohou, které se zhoršuje, ačkoliv doktorka tvrdí, že to s tím nesouvisí. Mohl byste se mi prosím ozvat, případně napsat odkaz na zmiňované studie? Jak jste situaci řešil, doplněním B12?

   Kateřina L.

   Listopad 18, 2014 at 18:54

   • Dobrý den, už jsem úplně zapoměl že jsem tady komentoval článek. Situaci jsem řešil doplněním podjazykovým B12 který jsem si nejprve kupoval v místní lékárně a později pro výhodnější cenu přes zásilkový obchod Swanson. Odkaz zde: http://www.swanson.cz/vitamin-B-12-60pcs-5mg.

    Dále jsem situaci řešil regulací dávek Euthyroxu dle vlastní potřeby a nikoli dle toho co mi říká doktorka, přestože její reakce na zmíněné studie bylo provedení záznamu do mojí lékařské karty o nutnosti udržovat TSH na hodnotě 1 mU/l. Dělám to dodnes tak že lékařka si myslí že beru 5x Euthyrox 100 a 2x Euthyrox 125, ale já ve skutečnosti beru např. 5×125 a 2×150 nebo prostě 7×125. Dávky si určuji podle signálů které dostávám od těla, brnění bylo jedním z nich. Výsledky kontroly krve jsou ale vždy v pořádku a doktorka je spokojená a já taky.

    Prodělal jsem tehdy i vyšetření na neurologii k vyloučení roztroušené sklerózy. To bylo dost nepříjemné protože mi zapichovali jehly do různých míst na těle a pouštěli do nich elektrický proud. Dnes se to snad už diagnostikuje magnetickou rezonancí, nevím. Každopádně se u mě roztoušená skleróza nepotvrdila. Doporučuji požádat Vaší endokrinoložku aby Vám dala doporučení na neurologii k vyloučení roztroušené sklerózy, aby jste se neléčila pouze vitamíny a zatím ten problém nebyl vážnější.

    Odkazy na studie zkusím poslat, ale jelikož jsem studie našel v online univezitní knihovně patřící univerzitě na které jsem studoval a kam jsem měl jako student přístup zdarma, mohou ty odkazy být placené. Další možnost je že sem dáte svůj email a já bych Vám poslal PDF soubory. Je taky možné že všechny se nebudou týkat úplně přesně problému s nedostatkem vitamínu B12 protože už si přesně nepamatuji které studie to konkrétně byly. Jsou všechny v angličtině, v češtině na toto téma nic nenajdete.

    http://www.banglajol.info/index.php/JBSP/article/view/975/1074
    http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18679588
    http://www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10.1371%2Fjournal.pone.0022552

    Jiří

    Listopad 21, 2014 at 12:10

   • Ještě jsem našel další studie. Napíšu pouze názvy, zkuste vyhledávač anebo mi dejte nějaký kontakt a pošlu Vám je elektronicky celé.

    „Muscoskeletal manifestations in patients with thyroid disease“ – Clinical Endocrinology (2003) 59, 162-167

    „Neuromuscular findings in thyroid dysfunction: a pospective clinical and electrodiagnostic study“ – published by group.bmj.com

    „Hormone replacement therapy in hypothyroidism and nerve conduction study“ – Clinical Neurophysiology 36 (2006) 79-83; available at http://www.sciencedirect.com; journal homepage http://france.elsevier.com/direct/neucli

    Jiří

    Listopad 21, 2014 at 12:37

 2. Jiří, díky za doplnění. Podle všeho je možné, že hypotyreoza způsobuje nedostatek B12.

  Já jsem pouhý překladatel této rešerše, a proto bych ji nerad doplňoval o něco, co autor nemá v původní anglické verzi. Asi by bylo fajn, kdybys napsal autorovi: http://jacknorrisrd.com/contact_form.php Já to pak přidám sem. Kdybys měl ještě něco k řešení, napiš mi email , ať to tady zbytečně nevisí.

  mno-hime

  Prosinec 18, 2011 at 00:37

  • Díky za odpověď. Autora jsem nekontaktoval, úplně jsem zapoměl že jsem sem něco psal. Je možné že už dneska má ty informace o hypothyreoze taky takže by to třeba bylo zbytečné.

   Jiří L.

   Listopad 21, 2014 at 13:14

 3. Dobrý den Jiří,

  děkuji za odpověď a za odkazy, prostuduji. Kontakt na mne tovkhcat@centrum.cz, za materiály předem děkuji, budu ráda, pokud se mi ozvete. Díky.

  Kateřina L.

  Listopad 21, 2014 at 15:05


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: